TKKF’13: „Vaizdelis iš metalo laužo surinkėjo gyvenimo“ – ekrane atsidūrusi realybė


Turbūt nesuklysime pasakydami, kad bosnių kinas daugeliui asocijuojasi su Danis‘o Tanovic‘o filmu Niekieno žemė (No Man’s Land, 2001), kuris 2002 metais buvo apdovanotas Oskarų statulėlę už geriausią filmą užsienio kalba. Naujausias jo filmas, kuris, beje, irgi pretenduoja į šį apdovanojimą, jau pelnė Sidabrinis Lokį Nazifui Mujicui už geriausią aktoriaus vaidmenį, žiuri Grand Prix ir ekumeninės žiuri prizą režisieriui Berlynalėje.

Filmo pavadinimas puikiai nusako jo pobūdį. Vaizdelis iš metalo laužo surinkėjo gyvenimo (Epizoda u zivotu beraca zeljeza, 2013) – pusiau dokumentinė juosta, apie šeimą gyvenančią toli nuo Bosnijos ir Hercegovinos centro. Po karo grįžęs namo Nazifas, verčiasi surinkinėdamas metalo laužą, o jo žmona Senada rūpinasi dviem mažais vaikais ir laukiasi trečio. Nors ketveriukė vos suduria galus su galais, elektra nuolat atjungiama už nemokėjimą, jie nesiskundžia ir priima gyvenimą, koks jis yra, kol vienąsyk Senada pradeda kamuoti skausmai.

Nuvykę į ligoninę, jie sužino, kad Senadai įvyko persileidimas, tačiau ji vis dar tebenešioja mirusi kūdikį. Medikai atsisako suteikti pirmąją pagalbą kraujuojančiai Senadai, nes pastaroji neturi sveikatos draudimo. Nors Vaizdelį… galėtume pavadinti socialine drama, tai nebūtų visiškai tikslu, Danis‘as Tanovic‘ius stengiasi dėl susidariusios padėties nieko nekaltinti tiesiogiai, jis tik parodo, kad kartais norint išgyventi reikė griebtis melo ir apgavystės. Kaip nepasirodytų keista, svetimo žmogaus sveikatos draudimo pažymėjimas, ligoninėje niekam neužkliūna ir išgelbsti Senadai gyvybę. Šeima grįžta prie kasdieninių rūpesčių, kurių jų gyvenimas tikrai nestokoja.

Įdomu, kad juostoje vaidina ne profesionalūs aktoriai, o tikri žmonės, kuriems būtent atsitiko ši situacija. Perskaitęs reportažą spaudoje, režisierius susidomėjo šią istoriją, nuvyko į kaimą, kur jie gyvena ir paprašė suvaidinti filme juos pačius. Keisčiausia, kad šeima ne kiek neprieštaravo, o atvirkščiai džiaugsmingai sutiko, priėmusi tai kaip didelį iššūkį jiems visiems.

Reklama

1 atsakymas į “TKKF’13: „Vaizdelis iš metalo laužo surinkėjo gyvenimo“ – ekrane atsidūrusi realybė

  1. Atgalinė nuoroda: 76 šalys pretenduoja į „Geriausio filmo užsienio kalba“ nominaciją „Oskarų“ apdovanojimuose | Kino miestas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: